Nechtěli jsme to vzdát, říká reprezentační pivot Peterka

05.12.2018

Pivot české reprezentace Martin Peterka v moskevské hale Khimki prakticky kopíroval náladu českého týmu. Začátek proti Rusům patřil Lvům a i nymburskému pivotovi, který rychle zaznamenal deset bodů, ale v dalším průběhu už vyšel střelecky naprázdno.

 

Češi nakonec podlehli favorizovaným Rusům rozdílem dvaceti bodů. Úvod ale nic takového nenaznačoval. Česká základní pětka tu ruskou přehrávala a takřka zaplněná hala Khimki přeci jen měla trochu obavy. Jenže na přelomu prvních dvou čtvrtin převzali taktovku domácí a české akcie padaly k nule.

 

"Projevila se kvalita Rusů. Možná nás na začátku trochu podcenili. Začali jsme dobře, vedli jsme o osm bodů. Pak se Rusové hlavně začali trefovat. Ze začátku jim to moc nepadalo. Šli do vedení a bylo těžké to otáčet," popisuje druhý nejlepší český střelec.

 

Nejen že se domácí rozstříleli, ale přidali na důrazu v obraně. Především zamezili Lvům cestu do vymezeného území, odkud po hezkých kombinacích zaznamenali většinu svých úvodních bodů. A střelba z dálky českému týmu nesvědčila. Recept našel až v poslední čtvrtině Jaromír Bohačik, který za závěrečné hrací období zaznamenal 16 bodů. To už ale Rusové měli nedostižný náskok.

 

"Byli připravení, že budeme hrát spíš zvenku. Možná jsme je tím na začátku překvapili. Je pravda, že jsme tam dali hodně košů zevnitř. Pak už to bylo těžké. Rusové si na to dali pozor, takže jsme museli víc na trojku. Nijak extra nám až na poslední čtvrtinu nepadlo," mrzelo Peterku.

 

České manko se navyšovalo až přes 30 bodů. V tu chvíli se rozhodovalo, zda se zápas zlomí v exhibici domácích nebo Češi ještě zabojují o kosmetické vylepšení výsledku. “Když jde rozdíl na 30 bodů, tak je těžké jakýkoliv zápas nevzdat. My jsme tu ale byli za Českou republiku, takže nás ani nenapadlo, že bychom to měli vzdát. Říkali jsme si to tolikrát, že hrajeme pořád za jakékoliv situace, abychom hráli na naše maximum a dosáhli na co nejlepší výsledek. Ani nás nenapadlo, že bychom to měli vzdát,“ popisuje náladu v týmu nymburský pivot.

 

Díky přesné mušce Jaromíra Bohačíka nakonec česká ztráta zůstala na 20 bodech. Hodně prostoru přitom na hřišti dostali nováčci v reprezentačním dresu. Už v pátek v Pardubicích svůj debut zapsali Šimon Puršl, Petr Šafarčík a Ondřej Kohout. V Rusku se k nim přidal ještě Ondřej Sehnal. Především první dva jmenovaní na ruské půdě odehráli opravdu velkou porci minut.

 

„Dokážu se vcítit do jejich kůže, jak se cítili. V Rusku jsme byli s takovou sestavou, kde bylo hodně mladých a nováčku. Jsem rád, že si tolik zahráli, i když to opravdu neměli jednoduché, protože zápas byl hodně těžký,“ zavzpomínal Peterka na svůj křest ohněm na loňském EuroBasketu.

 

Kvalifikace o MS 2019 bude zakončena v únoru 2019. Na české účastníky MS čeká zápas s Bosnou a Hercegovinou a utkání ve Francii.

 

 

zpět