Opory Lvic se shodují: mohlo být hůř

14.12.2018

České basketbalistky už znají soupeřky pro základní skupinu evropského šampionátu, kam se probojovaly už potřinácté v řadě. Ze dvou pořadatelských zemí bylo Lvicím přiděleno Lotyšsko, případné play off by pak odehrály v Srbsku. Z druhého koše jim byly do skupiny přiděleny celky Francie, Švédska a Černé Hory. Co si o losu myslí samotné reprezentantky?

 

„Já si myslím, že jsme do jité míry měly štěstí a naše skupina je hratelná a že můžeme zabojovat i o druhé místo ve skupině. Favorit je podle mě jasný v podobě Francie,“ myslí si Alena Hanušová.

 

„Určitě jsme mohly dopadnout hůř, než jak ten los nakonec vyšel,“ souhlasí kapitánka reprezentace Kateřina Elhotová, ale zároveň varuje: „S každým ze tří soupeřů ve skupině můžeme hrát vyrovnaně, ale s každým můžeme i klidně prohrát. Musíme ke všem zápasům přistoupit tak, jako by to bylo třeba Španělsko.“

 

Velká část reprezentačního kádru působí v mistrovském ZVVZ USK Praha, kde hraje i členka francouzského národního týmu Valériane Ayayi, kterou čeká obhajoba stříbra z posledního Eurobasketu v Praze a Hradci Králové.

 

„Val asi za francouzský nároďák hrát bude a o to to bude asi zajímavější. Asi proběhne nějaké pošťuchování a hecování před Evropou, ale nemyslím si, že bychom to nějak víc prožívaly,“ usmívá se Hanušová, která byla se 16 body nejlepší střelkyní českého týmu v kvalifikaci.

 

Pokud se na turnaji bude Lvicím dařit, čeká je náročnější cesta šampionátem než některé jiné celky. Z dějiště základní skupiny v lotyšské Rize by totiž po případném postupu musely cestovat napříč Evropou do Bělehradu, kde se kromě dvou základních skupin odehraje i play off.

 

„Výhodu budou mít ty celky, které nebudou muset cestovat. My už máme zkušenosti s přejížděním v průběhu turnajů, takže se s tím nějak popereme. Bereme to jako nutnou záležitost,“ říká Elhotová, se kterou bude zřejmě cestovat i její dvouletý syn Daniel, jak je to už v posledních letech tradiční.

 

„Já jsem s losem jsem spokojená. Do Rigy jsem chtěla radši, město jako takové se mi líbí, takže doufám, že si ho budeme mít čas prohlédnout. Pokud postoupíme, tak nás jen čeká dlouhá cesta do Bělehradu na finálová utkání,“ dodává Hanušová.

 

Eurobasket 2019 bude prvním velkým turnajem pro tým, který převzal po neúspěšném posledním šampionátu slovenský kouč Štefan Svitek. Lehce přebudovaný kádr bez větších problémů prošel kvalifikací a kapitánka Elhotová mu věří i na samotném turnaji.

 

„Mám velkou radost z toho složení týmu a jak fungujeme. Lidi mohli vidět naši sílu, protože jsme měly velkou prověrku v podobě Belgie, což nám ukázalo hodně. Může pro nás hrát i to, že budeme mít konečně delší čas pohromadě na přípravu, takže se ještě víc sehrajeme. Je tam hodně holek, které spolu hrály v mládežnických reprezentacích, takže je to takový návrat ke kořenům,“ uzavírá.   

 

zpět