NBA Londýn: Neprobádané území pro Tomáše Satoranského

08.01.2019

Zámořskou NBA hraje 32 týmů a jediný Čech. Jaká tedy byla pravděpodobnost, když v červnu NBA odkrývala svůj jízdní řád na další sezónu včetně jediného zápasu v Evropě, že pro Global Games padne výběr zrovna na Washington Wizards s Tomášem Satoranským v sestavě?

 

Věřte tomu nebo ne, ale právě to se stalo. Už více než půl roku mají čeští basketbaloví fanoušci zakroužkované datum 17. ledna a ti šťastnější z nich i letenku do Londýna. Právě v metropoli stále ještě členského státu Evropské unie bude čtvrteční večer patřit basketbalovému hitu mezi Washington Wizards a New York Knicks. Věřme, že jednu z hlavních rolí si pro sebe usurpuje český rozehrávač, jak je jeho dobrým zvykem v posledních zápasech.

 

„Pro mě jako evropského hráče bude skvělé vrátit se do Evropy a hrát tam zápas NBA. Mám tam rodinu, kamarády a bude tam hodně evropských fanoušků, což je něco extra. Nechtěl bych mít v hlavě, že je to NBA Global Game, ale nějaké emoce u toho budou. Těším se na to,“ řekl ještě více než týden před zápasem Tomáš Satoranský.

 

Wizards přijedou do Londýna v pozici týmu, který si už do konce sezony nesmí dovolit mnoho zaváhání, chce-li reálně pomýšlet svou účast v play-off. Předsezonní cíle ale napovídaly, že by v hlavním městě USA mohlo být veseleji…

 

„Naše cíle jsou pořád stejné, zlepšovat se každým dnem. Musíme získat co nejvíc vítězství. Začátek sezony se nám nepovedl, ta očekávání byla o hodně větší. Ale myslím, že teď už hrajeme o dost lépe, s větší energií po celý zápas. V tom musíme pokračovat. Doufám, že díky tomu přijdou i další vítězství. Je ještě brzy na to řešit sezonní cíle, obzvlášť v situaci, ve které jsme. Je to stále otevřené. Ztrácíme čtyři výhry na osmé místo. Zlepšujeme se a doufám, že o play-off pozice ještě zabojujeme,“ neztrácí naději Satoranský.

 

Tým kosí zranění. Letní posila Dwight Howard prakticky do sezony pořádně nezasáhla, chyběl Porter Jr., zraněný je Morris a především ikona klubu John Wall. Právě místo hvězdného Američana a tváře klubu zaujmul Satoranský místo na rozehrávce v základní sestavě.

 

„Je to pro nás velká ztráta. Nejen, že nám chybí John, ale ztratili jsme i Keefa Morrise a na začátku sezony také Dwighta Howarda. Musíme se naučit, jak hrát bez nich. V podobné pozici jsme však byli i v minulém roce. Já jsem třeba získal v minulé sezoně sebedůvěru, odehrál jsem třicet zápasů v základu, je tam hodně věcí, které se změnily, hodně hráčů muselo zvednout své výkony… snažíme se o větší pohyb v útoku, protože John byl velmi dominantní na míči, a my teď hrajeme rychleji i v postupném útoku. Musíme prostě hrát naplno a po celých 48 minut,“ vypočítává změny po tom, co Wall oznámil, že v letošní sezoně už dohrál.

 

Jenže český reprezentant all star hráče dokáže výborně zastoupit. Na svůj přínos pro tým slyší chválu z mnoha míst. Štěstí v NBA je v mnoha ohledech vratké, ale Satoranský znovu dokazuje, že má nejlepší lize světa co říct.

 

„Snažím se být agresivnější. Spoluhráči i trenéři mě povzbuzují, abych vypálil každou střelu, kterou mám. Moje úspěšnost za poslední dva roky byla dobrá, díky čemuž ve mě mají v týmu důvěru, a to mi pomáhá. Posledních čtyři pět zápasů se snažím být ještě agresivnější v útoku a doufám, že se mi v tom bude dařit pokračovat a budu mít víc zodpovědnosti za naši ofenzivu,“ vyslyšel hlasy, které ho nabádaly k častějšímu zakončení na útočné polovině.

 

Čeští fanoušci věří, že Washington svůj vzestup pod křídly Tomáše Satoranského potvrdí i v Londýně. Soupeře pro to má takřka ideálního. Na New York to chlapci s z hlavního města v poslední době umí. „Poslední roky s nimi máme dobrou bilanci a věříme si na ně, ale v Londýně to bude něco úplně jiného. Všichni budou nadšení, že hrají někde, kde dosud nehráli. Bude i jiné publikum. Tohle utkání nemá favorita. My samozřejmě budeme vědět, co dělat, abychom vyhráli, ale uvidíme, jak budou oba týmy reagovat na odlišné prostředí a publikum. My ale uděláme vše pro vítězství,“ varuje soupeře Satoranský.

 

I když už se ve své kariéře může pochlubit řadou zajímavých zkušeností, ve čtvrtek v Londýně vstoupí do neprobádaných vod. „Musím říct, že je to pro mě také trochu neznámá. Nikdy jsem v takovém zápase nehrál a nikdy jsem ani nemluvil s někým, kdo by tam hrál. Vím jen, že v první řadě často sedává hodně fotbalových hvězd z anglické Premier League. Co se Knicks týče, ti mají fanoušky všude, přijde mi, že hrají doma všude, jejich dresů bývá vždycky plné hlediště. Čekám, že budou mít domácí prostředí, ale na to jsme zvyklí,“ směje se.

 

Utkání mezi Washingtonem Wizards a New Yorkem Knicks se odehraje ve čtvrtek 17. ledna od 21 hodin českého času.

 

 

zpět